April

Candidate Forums
Click here for more info
Board Meeting
April 8, 5:30 P.M.
League Office
434 7th St. Eureka
State of the Community Luncheon
April 11
Adorni Center, Eureka

May

Candidate Forums
Click here for more info
Board Meeting
May 13, 5 P.M.
League Office
434 7th St. Eureka
Meet the Judges
May 13, 7-9 P.M.
HCOE - Annex
901 Myrtle Ave. Eureka
Did you move? Change your name or party?
May 19
If you need to register for the June 3 election, this is the deadline. Click here for more info
Annual Meeting
May 20
Samoa Cookhouse
908 Vance Ave. Samoa
Buy Your Tickets Now

June

Primary Election - VOTE!
June 3
Board Meeting
June 10, 5:30 P.M.
League Office
434 7th St. Eureka

CALENDAR

LWVHC Candidate Forums - June 5, 2012 Primary Election

Community Forums

U.S. Representative, District Two
Go to the SmartVoter race page Watch it here!
Cosponsor: Area 1 Agency on Aging
Candidates: Ten of the twelve candidates participated.
U.S. Representative, District Two Monday, May 7
Go to the SmartVoter race page 12:30-1:30 P.M.
Cosponsor: Rotary Club of Eureka
Location: Wharfinger Building, 1 Marina Way, Eureka
Candidates: Susan Adams, DEM; Andy Caffrey, DEM; Brooke Clarke, NPP; William Courtney, DEM; Larry Fritzlan, DEM; Michael Halliwell, REP; Jared Huffman, DEM; Stacey Lawson, DEM; John Lewallen, NPP; Tiffany Renee, DEM; Dan Roberts, REP; Norman Solomon, DEM
County Supervisor, District One Monday, May 14
Go to the SmartVoter race page 12:30-1:30 P.M.
Cosponsor: Rotary Club of Eureka
Location: Wharfinger Building, 1 Marina Way, Eureka
Candidates: Annette DeModena, Rex H. Bohn, Cheryl A. Seidner

KEET-TV Channel 13 Forums

County Supervisor, District Two Wednesday, May 2
Go to the SmartVoter race page 7:00-8:00 P.M.
Cosponsor: KEET-TV Channel 13
Candidates: Clif Clendenen, incumbent; Estelle Fennell
County Supervisor, District One Monday, May 7
Go to the SmartVoter race page 7:00-8:00 P.M.
Cosponsor: KEET-TV Channel 13
Candidates: Annette DeModena, Rex H. Bohn, Cheryl A. Seidner
County Supervisor, District Three Wednesday, May 9
Go to the SmartVoter race page 7:00-8:00 P.M.
Cosponsor: KEET-TV Channel 13
Candidates: Karen Brooks; Mark Lovelace, incumbent
State Assemblymember, District Two Monday, May 14
Go to the SmartVoter race page 7:00-8:00 P.M.
Cosponsor: KEET-TV Channel 13
Candidates: Wesley Chesbro, incumbent, DEM; Pamela Elizondo, GRN; Tom Lynch, DEM; Firenza Xuan Pini, DEM